flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вирішення сімейних конфліктів за допомогою інституту медіації: судді ВС долучилися до міжпрофесійної конференції

02 жовтня 2024, 11:25

Судді Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Олена Білоконь і Євген Синельников узяли участь у міжпрофесійній конференції, присвяченій результатам реалізації проєкту «Шляхи до справедливості у вирішенні сімейних конфліктів: реалізація доступності та якості медіації», впровадженого в листопаді 2023 року за підтримки програми USAID «Справедливість для всіх». Мета проєкту – зміцнити інституційні та професійні зв’язки між медіаторами та суддями, адвокатами та правниками-спеціалістами, що опікуються питаннями вирішення сімейних конфліктів.

Олена Білоконь зауважила, що судова система не завжди спроможна знайти баланс між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення в складній сімейній ситуації. Тому учасників сімейного конфлікту суддя може стимулювати до конструктивного діалогу для добровільного вирішення сімейних спорів, зокрема інформувати про медіацію. Зміни до процесуальних кодексів, ухвалені законодавцем одночасно з ухваленням Закону України «Про медіацію», спонукають суддів інформувати сторони про можливість звернення до процедури медіації для вирішення свого конфлікту (спору). Водночас людина не втрачає можливості скористатися державним судочинством, якщо примирні процедури не досягли бажаної мети.

Спікерка наголосила, що медіація сприяє співробітництву та взаєморозумінню. В цьому аспекті переваги самостійного врегулювання спору сторонами конфлікту очевидні. Спільні рішення учасників сімейного конфлікту, ухвалені за допомогою мирних процедур, здатні послабити  рівень напруги сімейних конфліктів, привести до дружнього урегулювання, забезпечити тривалість особистих контактів між батьками та дітьми, тобто здатні забезпечити найкращі інтереси й добробут дитини, які їй гарантовані вітчизняним і міжнародним законодавством.

Водночас судова система позбавляється низки справ, пов’язаних як із сімейним спором, так і з примусовим виконанням судового рішення.

«Суддя, втілюючи у своїй професійній діяльності партнерську взаємодію між державним судочинством та медіацією, здатен допомогти реалізувати потенціал медіації стати ефективним юридичним інструментом екологічного вирішення конфліктів», – акцентувала суддя.

Євген Синельников під час свого виступу зазначив, що медіація спрямована на розвантажування судової системи, виявлення причин виникнення спорів, зниження конфліктності та запобігання виникненню спорів. Інститут медіації базується на таких цінностях, як повага до честі й гідності, чесність, справедливість, взаємність, участь у прийнятті рішень, консенсус і взаємний контроль. Тому важливо інформувати громадськість про доцільність застосування медіації, її стандарти та успішні практичні методики й кейси, накопичувати практику та ділитися досвідом.

Під час розгляду сімейних спорів суди в ухвалах зазначають, що сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу. Медіаторів слід розглядати як сучасних практиків стародавніх способів вирішення конфліктів шляхом переговорів.  

«Ми не проти конкуренції та не прагнемо захистити традиційну монополію у сфері вирішення сімейних спорів, коли кожний з батьків доручає свою справу адвокату, і якщо вони не домовилися – спір підлягає вирішенню судом», – зауважив Євген Синельников.

Під час заходу було представлено аналітичний звіт за результатами дослідження послуг медіації в сімейних конфліктах.

Конференцію організовано ГО «Асоціація сімейних медіаторів України» в межах проєкту «Шляхи до справедливості у вирішенні сімейних конфліктів: реалізація доступності та якості медіації», що впроваджується за підтримки американського народу, наданої через програму USAID «Справедливість для всіх».

Фото надані організаторами.

Верховний Суд